• Insights
    • Blogs
    • Perspectives
    • Podcast
    • Webinars
  • Offerings
    • Project management
    • Innovation support
    • Product innovation
  • Team
  • References
  • About
    • Our principles
  • Careers
  • Contact
Beacon | Masters in InnovationBeacon | Masters in Innovation
Beacon | Masters in InnovationBeacon | Masters in Innovation
  • Insights
        • Blogs
        • Perspectives
        • Podcast
        • Webinars
  • Offerings
        • Project management
        • Innovation support
        • Product innovation
  • Team
  • References
  • About
        • Our principles
  • Careers
  • Contact

MOOI DING: DE GISPEN SETT CE

Projectmanager Eveline Verbunt over een product dat haar opvalt

In oktober zijn wij met de BEACON collega’s naar de Dutch Design Week geweest. Een gezellige dag vol inspirerende concepten en producten. We hebben onze ogen dan ook flink de kost gegeven.

Eén van mijn persoonlijke favorieten: de Sett bank van Gispen. Een bank die al enkele jaren in de collectie is, maar sinds kort een circulaire variant (de Sett CE) kent. Voorheen bestond de bank uit een houten frame met schuim, verlijmd op de zitting en rugleuning. Daarnaast waren zowel de Nosag (stalen) veren als de stoffen hoes met nietjes bevestigd op het frame. Verlijmen en nieten zorgen ervoor dat de materialen niet eenvoudig te scheiden zijn, waardoor verwerking in een nieuw productieproces moeilijk is.

In het nieuwe ontwerp is het houten frame vervangen door gerecycled plastic. Gispen gebruikt hiervoor eigen plastic afval van verpakkingsmaterialen en roldeuren van oude archiefkasten.

Doordat we steeds meer papierloos zijn gaan werken, kreeg Gispen van haar klanten veel archiefkasten retour. De stalen romp van de kasten konden gemakkelijk hergebruikt worden, maar de plastic rolluiken vormden een uitdaging om te hergebruiken. De TU Delft heeft Gispen geholpen deze uitdaging te tackelen door de roldeuren te verwerken tot een grondstof (plastic granulaat) dat geschikt is voor 3D printen. De grondstof schijnt tot 10 keer opnieuw gebruikt te kunnen worden zonder nieuw materiaal toe te voegen, wat de levensduur van het materiaal drastisch verlengt. Het nieuw ontwikkelde plastic granulaat creëerde voor Gispen de mogelijkheid om de romp van de Sett bank uit gerecycled plastic te vervaardigen.

Maar dat is niet het enige. Het traditionele schuim in de zitting en rugleuning is vervangen door gerecycled materiaal van oude Auping matrassen. De hoes is gemaakt van gerecycled polyester en de nietjes voor de Nosag veren zijn vervangen door een kliksysteem in het plastic frame. Alle materialen in de Sett bank zijn los te halen, waardoor ze makkelijker kunnen worden hergebruikt. Dit alles met als resultaat een bank die voor 95% vervaardigd is uit gerecycled materiaal, aldus Gispen. Hoewel de bank nog niet 100% circulair is, lijkt het vanuit milieu-oogpunt een fantastische sprong voorwaarts!

Wat ik met name bewonder aan dit initiatief is de aanpak en het lef om iets bestaands anders te doen. Gispen heeft er niet voor gekozen om een nieuw collectie-item circulair te vervaardigen. Maar is juist gaan kijken hoe ze een bestaand item konden herontwerpen op een circulaire manier zonder concessies te doen aan het design, zitcomfort of de levensduur. Innovatie met duidelijke kaders en randvoorwaarden vergt extra creativiteit en doorzettingsvermogen in het tackelen van de bijbehorende uitdagingen. Zo bleken de duurzame alternatieven voor het traditionele schuim niet geschikt voor het gebruik in bankstellen omdat ze te snel sleten. Gispen wilde geen concessies doen aan de levensduur en het zitcomfort. Dit heeft er toe geleid dat ze uiteindelijk oude Auping matrassen zijn gaan gebruiken ter vervanging van het traditionele schuim. En dat is het tweede aspect wat ik zo waardeer in deze aanpak. De samenwerking in de keten. Want circulaire producten vervaardigen, dat lukt je niet alleen.

Waar niet over gecommuniceerd wordt (en waar ik stiekem wel erg benieuwd naar ben) is de kostprijs, de business case en het productievolume dat Gispen met deze nieuwe productiewijze kan realiseren. Wat levert het hergebruiken van (afval) grondstoffen op ten opzichte van een waarschijnlijk prijziger productieproces? En hoe zouden dit soort concepten in de toekomst op grote schaal gerealiseerd kunnen worden? Mooie uitdagingen om eens verder over na te denken

Terug naar overzicht

You also might be interested in

SAMENWERKEN IN INNOVATIE: STEEDS VAKER SLEUTEL TOT SUCCES

SAMENWERKEN IN INNOVATIE: STEEDS VAKER SLEUTEL TOT SUCCES

Apr 23, 2021

Innovators lopen vaak voor de muziek uit en zwemmen tegen de stroom in. Herkenbaar? Soms is het daarom prettig om met andere innovators te spreken over thema’s die spelen bij productinnovatie. In goed en vertrouwd gezelschap natuurlijk. Daarnaast zien wij in de BEACON praktijk dat samenwerking steeds vaker een cruciale factor is voor succes in innovatie.

Fate or strategy: how to predict innovation success?

Fate or strategy: how to predict innovation success?

Aug 19, 2024

Eighty percent of innovations fail. Is it luck or strategy that drives success? Discover how top companies beat the odds.

‘IP-DATABANKEN DRUKKEN DE ONTWIKKELKOSTEN’

‘IP-DATABANKEN DRUKKEN DE ONTWIKKELKOSTEN’

Apr 21, 2021

‘Het meest voor de hand liggende is, zien of een ontwerp geen rechten van derden schendt. Maar minstens zo interessant is het gebruik van deze informatie in de beginfase van productontwikkeling. Je kunt daarmee in beeld brengen wat je concurrenten doen of hebben gedaan en waar nog “witte vlekken” zijn, gebieden waarop nog ruimte bestaat voor productontwikkeling. Dit zogenaamde patent landscaping kan een schat aan informatie bieden.’

Recent Posts

  • Nice thing: BluRoX
  • Charting waters in innovation: Meet our new project managers
  • Nice thing: America’s Cup 75
  • DfX: laying the foundation for smooth production from the start.
  • DfX: de basis leggen voor een soepele productie vanaf het begin.

Recent Posts

  • Nice thing: BluRoX
  • Charting waters in innovation: Meet our new project managers
  • Nice thing: America’s Cup 75
  • DfX: laying the foundation for smooth production from the start.
  • DfX: de basis leggen voor een soepele productie vanaf het begin.

Contact Us

We're currently offline. Send us an email and we'll get back to you, asap.

Send Message

BEACON Verhaert Nederland is part of the Verhaert group, a leading European innovation service provider, boosting your capacity to innovate.

Insights
Blogs
Perspectives
Webinars

About us
Our principles
Team
References
Contact

© 1969-2026 Beacon Masters in Innovation • KVK Utrecht 37079378 • Privacy policy • Terms of use

Prev Next